Hoppa till innehållet

Vi arbetar med samtliga led i byggprocessen från tidiga programutredningar och arkitektskisser till inredning och slutbesiktning. Tonvikten ligger på arkitektur och detaljprojektering, därav namnet a och d.

mer om oss

Julgåva

Julgåva
a och d arkitektkontor väljer även i år att skänka en julgåva till välgörande ändamål. UNICEF är mottagare av julgåvan och de är nu på plats i Sydsudan, Nigeria och Jemen för att...

Niklas Granljung vinnare av årets samhällsbyggnadspris - För livet mellan husen

Niklas Granljung vinnare av årets samhällsbyggnadspris - För livet mellan husen
a och d arkitektkontor tilldelas nytt pris för pumpstation P42. Niklas Granljung tilldelas Galärens nyinstiftade Samhällsbyggnadspris som ger staden liv. Han får...

Luleå brandstation får nytt liv

Luleå brandstation får nytt liv
a och d arkitektkontor har ritat Luleås nya brandstation vars bygglovsansökan nu har godkänts Den nya brandstationen kommer att inrymma lokaler för räddningstjänst, ambulans och SOS Alarm....
Fler nyheter

a och d är ett arkitektkontor som utmärker sig genom kreativ arkitektur som fungerar – såväl i byggprocessen som i dess färdiga form och bruk.

mer om vår vision

Anders Burman
Projekteringsledare
070-568 64 54
anders.burman@aochd.se
Anders Grenholm
Handl. A-projektör
070-384 00 64
anders.grenholm@aochd.se
Axwell Ahlmark
Byggnadsprojektör
073-045 41 99
axwell.ahlmark@aochd.se
Emelie Flodman
Byggnadsingenjör
073-076 51 74
emelie.flodman@aochd.se
Joakim Persson
Projekteringsledare/VD
070-375 01 42
joakim.persson@aochd.se
Niklas Granljung
Arkitekt SAR/MSA
070-255 96 82
niklas.granljung@aochd.se
Robert Fredriksson
Bygg- och projektledare
070-529 39 60
robert.fredriksson@aochd.se
By Formsmedjan. Powered by Yago